Boğaziçi Öğretmen Akademisi

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) tarafından kurulan Öğretmen Akademisi, öğretmenlere yeniçağın yetkinliklerini kazandırmak okullara ve öğretmenlere yönelik olan özel eğitimler tasarlamak amacıyla kuruldu. Verilecek eğitimlerinin eğitmen kadrosunu Boğaziçi üniversitesinin eğitim fakültesindeki akademik kadrosu ve alanlarında uzmanlaşan eğitimciler oluşturuyor.

Öğretmen Akademisinin Hizmetleri

Okullara özel öğretmenler için gelişim programları düzenleniyor. Bu program da okullar ile yürütülen işbirliği ile akadem bulunan eğitimler üzerinden ya da okulun geliştirilmesini istediği konular üzerinden bir program oluşturuluyor.

Öğretmen akademisinde bulunan tüm eğitimler öğretmenlerin bireysel katılımına açık halde bulunuyor. Çeşitli konularda öğretmenlerin geliştirilmesi için programlar düzenleniyor.

Okullara özel programların ve bireysel öğretmen katılımlarının yanı sıra öğretmenlerin uluslararası gelişimleri takip edebilecekleri AB Erasmus projeleri bu programda bulunuyor.

Öğretmen Akademisi Eğitimleri

Çatışmaların dışa vurum sanat yoluyla dönüşmesi eğitimi ile beraber eğitimciler sanatsal yaklaşımının nasıl kullanılabileceğini öğreniyor. Çocuklara özel felsefe eğitimi ile beraber felsefe yapmayı ve felsefe yapmayı öğretmek farkındalığı kazanılıyor. Öğrenci temelli eğitim ve iletişim becerisinin gelişmesinin öğrenilmesi amaçlanıyor. Eğitim tüm branşlardan öğretmenler için uygun.

Çocuklarda özgüven geliştirme eğitimi ile beraber sorumluk duygusu ve özgüven kazanımını geliştirmek için eğitimler veriliyor. Etkileyici öğretmenlik için drama dersleri; bu eğitim ile beraber oyun ve tiyatro aktiviteleri ile eğitimin kalitesi geliştiriliyor. Paylaşılan liderlik eğitimi ile yöneticiler için liderlik yapabilmenin yolları öğretiliyor.

Öğretmenler için ses nefes eğitimi ile beraber diksiyon, nefes ve ses eğitimi ile doğru kullanımları öğreniliyor. Tüm branşlardan öğretmenler için uygun bir programdır.

Duygusal zekâyı geliştirme eğitimi ile hem eğitimciler hem de öğrenciler duyguların yönetimi ve duygusal zekânın gelişimi öğretiliyor. Tüm öğretmen ve yöneticiler için uygun bir programdır.

Sorgulamaya dayalı öğretim eğitimleri ile fen bilimleri derslerinde sorgulamaya dayalı beceri ve deneyim öğretimi kazanılıyor.