Etiket Çeşitleri

Özel maddeden üretilmiş yapışkanı sayesinde aşırı soğuk ortamlarda ürün üzerinde uzun süre kalabilme amacıyla tasarlanmış etiket çeşididir. Diğer etiket çeşitlerinin yapışkanları genel olarak çok soğuk ortamlar içersinde bulunduğunda kristalize olarak çözünme yaşamaktadırlar. Deepfriz etikette bu durum gözlemlenmez. Yapışan özelliğini korumaya devam eder. Etiketin her iki yüzeyinde koruyucu katman bulunmaktadır. Fakat yüzeyi termal tabaka özelliğini taşıdığından bu tip etiketlerde olduğu gibi ışığa ve sıcaklığa karşı duyarlıdır. Bu etmenlere maruz kaldığında kararmaktadır. Soğuk hava depolarında ve derin dondurucularda saklanan ürünler üzerinde tercih edilmektedir.

Genelde sağlık sektörü tarafından kullanılan etiket türüdür. Gramajı düşük ince ve esnek yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı bombeli silindir yüzeyler üzerinde daha sağlıklı sonuç verir. Kağıt bazlı etiket sınıfında olan farma etiketin ön yüzeyi kuşedir. Çevre koşullarına karşı orta seviyede dayanıklılık gösterir. Termal transfer yöntemi kullanılan baskısında ribon sarf malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kağıt bazlı etiket çeşidi olan Chromolux etiketin üst yüzeyi kuşe hamuruyla kaplanmıştır. Pürüzsüz ve çukurluk bulunmayan yüzeyi kuşe etikete oranla daha parlaktır. Aynı zamanda yüzeyinin üzerinde ek bir tabakaya sahiptir. Bu katman sayesinde inkjet ve lazerjet yazıcılar tarafından alınan baskı dağılma özelliği göstermemektedir. Ayrıca barkod yazıcılar tarafından ribo kullanılarak da baskı alınabilmektedir.  Kağıt etiketlerin dayanıklılığına sahiptir.

Yazar: Chris Torres