Anlaşmalı Boşanma İlk Duruşmada Biter mi?

Günümüzde evlilikler hızla karar verilip uygulanmakta olup bir o kadar da hızlıca boşanma kararları alınmaktadır. İnsanların taraflarca anlaşma çabasına girmeleri oldukça zorlaşmakta ve bu süreç başka boyutlar kazanıp boşanmaya kadar gitmektedir. Çağımızda bayanların iş ve makam sahibi olmaları ve bununla birlikte ayrı bir düşünce ve güce sahip olmaları da bu konuya oldukça ek güç katmaktadır. Her ne kadar bir savaş verildiği söylense de pek bir savaş verilmediği oldukça açık ve anlaşılır bir gündemdir.

Bu süreç elbette olumlu bir anlaşma sağlamadığı durumlarda görülür ve hiçte iç açıcı bir sonuç hazırlanmaz. Fakat bazen de anlaşmalı boşanma olunduğu da bariz bir şekilde yaygın hale gelmektedir.

 

Anlaşmalı boşanmak için bize düşen görevler nelerdir?

Anlaşmalı boşanmak için tarafların bu süre zarfında bir boyunca evli kalmaları gerekmekte ve bu yükümlülükte hareket etmektedirler. Eğer bir yıldan az bir sürede anlaşmalı boşanma karar alındığında bu karar elbette geçersiz sayılmaktadır anlaşmalı boşanma isteniliyorsa tabi.
– Taraflar arasında anlaşma öncelikle maddi mal varlığı paylaşımı konusunda uzlaşmış olduklarına dair bir protokol hazırlamış olmaları ve onaylamış olmaları gerekmektedir. Anlaşma protokolü bu durumda oldukça önem kazanmakta ve büyük bir sonuç hazırlamaktadır.
– Bu sürede bir önemli özellik ise tarafların mahkemede hazır bulunmalarıdır. Bu istemin sebebi ise hakimin tarafların anlaşmalı boşanma konusunda anlaşmış olmalarını onaylamasıdır.

Avukatlık Ofisleri İstanbul

Anlaşmalı boşanma ilk duruşmada sonuçlanır mı?

Anlaşmalı boşanmada eğer taraflar ilk duruşmada sonuçlanmasını isterler ise bunun için izlenilecek yol elbette ki anlaşmalı boşanma ile olacaktır. Bu durum süreci hem hızlı hem de istenilen belgeler doğrultusunda eksiksiz ve hatasız bir sonuç elde etmemizi sağlayacaktır. Hakim tarafların anlaşmalı boşanma talebini istenilen anlaşma protokolünü ve dilekçeyi tarafların duruşmada hazır bulunmaları ve onaylamaları durumunda tek celse de duruşmanın seyri belli olur ve sonuçlanır.

Taraflar bir diğer önemli husus olan ve göz ardı edilmeyecek konu ise avukattır. Eğer boşanma avukatı tutulur ise duruşma tek celsede sonuçlanması ile birlikte tarafların yasal hakları korunmuş ve istenilen sonuç gerçekleşmiş olur.

Yazar: Chris Torres