BARKOD YAZICI NE DEMEKTİR?

Barkod yazıcıları hiçbir sektör fark etmeden lojistik, depo yönetim sistemleri, üretim, mağaza, servis takip, saha ve depo otomasyonlarında izlenebilirlik amacı ile oluşturulan karekod veya barkod sistemlerin olmazsa olmaz elemanlarından biridir. İşletmeler izlenebilirlik amacı ile maliyetlerin azaltarak zamandan ve çalışan personelden en yüksek faydayı sağlamak için kullanırlar.

Barkod yazıcı seçilirken yazıcının sahanın şartlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca barkod yazıcıların sarf malzemelerinin elde edilmesinin kolay olması gerekmektedir. Barkod yazıcılar, teknolojinin gelişmesi ile çok fonksiyonlu bir hale geldi. Buna bağlı piyasada çok çeşitli fiyatlarda ve özelliklerde barkod yazıcılar yer almaya başladı.
Barkod yazıcılar yalnızca barkod basmamaktadır. Aynı zamanda barkod, resim, yazı ve grafik basımlarını da gerçekleştirmektedir. Kendinden yapışkanlı olan etiketler basılabildiği gibi yapışkanı olmayan karton veya bez türünde etiketlerin basımını da gerçekleştirir.

 

BARKOD YAZICININ KULLANILDIĞI ALANLAR HANGİLERİDİR?

Barkod yazıcılar tek bir alana bağlı değildir ve hemen hemen her sektörde kullanılmaktadır. Bu anlamda barkod yazıcıların kullanım alanları şunlardır:

Üretim
Perakende Satış
Park ve otoyollar
Sevkiyat
Demirbaşların izlenmesi
Su ve elektrik
Depolama
Kalite kontrol
Doğalgaz
Dağıtım
Personel Takip Sistemi
Doküman yönetimi
Elektronik ticaret

 

PİYASADA YER ALAN BARKOD YAZICILARDAN HANGİLER DAHA FAZLA TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Honeywell PC42T, Kurulumu çok kolay olan Honeywell PC42T barkod yazıcı, 110 mm genişliğinde alana kadar uygundur. 40 yıllık deneyimin birikimi ile geliştirilen Honeywell PC42T, kompakt ve kolay kullanılabilen Honeywell PC42T, sessiz ve güvenle çalışmaktadır.

Toshiba FV4T, Her türlü kullanım alanına hitap eden Toshiba FV4T, her işleme uygun hızı ile özellikle şirketler tarafından daha çok tercih edilmektedir. 300 metre ribon özelliği ile eski türlerine göre en iyi yazıcı olmuştur.

Zebra GC420T, Zebranın diğer modellerinin yerine üretilen Zebra GC420T yazıcı, tasarımı ve yüksek kalitesi ile uygun fiyata alınabilmektedir. Ancak zebra modellerin kafa ömrü diğer yazıcı modellerine göre daha kısadır.

Yazar: Chris Torres