Sektörel Prestijin Sağladığı Yaralar

Bir kişinin sektördeki değerini içinde bulunduğu sektördeki sektörel prestij etkiler. Sektörel prestij kişinin içinde bulunduğu sektördeki iş yapma kalitesinin yüksek olduğu izlenimini ve o kişinin sektör içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve önemli kararlar alabildiğini gösterir. Bu sayede sektör içerisinde saygı duyulan birisi haline gelir ve sektörel prestiji gün geçtikçe yükselmeye devam eder. Sektörel prestiji yükseldikçe sektörel prestijin avantajları da kişi için artmaya başlar. Avantajlar artmaya başladıkça kişi daha çok değer kazanır ve ünlenmeye başlar. Bu önce kendi çalıştığı yerde daha sonrasında bulunduğu şehirde, ülkesinde ve en sonunda da dünyaya yayılır. Kişinin sahip olduğu bu ün onu her ortamda korur ve asla işsiz kalma sıkıntısı çekmez.

Sektörel Prestij Nasıl Elde Edilir: 

Bulunduğunuz sektör içerisinde değerli bir kişi haline gelmek için öncelikle çok çalışmanız gerekiyor. Çünkü öncelikle sizin üst makamınızda bulunan kişilerin sizi çalışkan birisi olarak tanımaları lazımdır. Daha sonrasında ise yaratıcı fikirler üreterek farklı bir kişiliğe sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bu aşamaları yaptıktan sonra ise özveriyle çalışmalı ve bu saygınlığınızı elinizden geldiğince korumaya çalışmalısınız. Eğer bu saygınlığınızı uzun süre boyunca korumayı başarabilirseniz sektördeki değerinizi arttırmış olursunuz. Yani bir başka değişle sektörel prestij elde etmiş olursunuz.

Sektörel Prestij Nasıl Arttırılır: 

Sektördeki değerinizi arttırmak için kendi çalıştığınız yerin yanında başka şirketler veya sektörde önemli yere sahip başka kişilere de kendinizi tanıtmanız ve kanıtlamanız gerekir. Ne kadar çok kişi tarafından bilinen birisi olursanız sektör içerisindeki prestijiniz o oranda artacaktır.

Sektörel Prestijin Yararları:

Sektörel prestij sayesinde bulunduğunuz ortamda patronunuzdan sonraki en yüksek makama sahip olursunuz ve çalıştığınız ortamdaki kişiler sizin fikirlerinize sadık kalırlar. Bu sayede çalıştığınız ortamda sizin istemediğiniz şeyler yaşanmamaya ve çoğu şey sizin düşündüğünüz bir biçimde ilerlemeye başlar. Eğer bulunduğunuz işten ayrılırsanız iş bulma sıkıntısı çekmeden aynı sektör içerisinde yüksek bir mevkide çalışmak üzere rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Bu sayede gelir sıkıntısı çekmeden rahatlıkla yaşayabilirsiniz.