Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı

 Yatak Odasında Yatağın Konumu

Yatak odası dekorasyonu yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken husus yatağın konumu olmalıdır.

Yatağı baş kısmı haricinde hiçbir kısım duvara dayanmamalıdır. Tek kişilik yataklarda sorun olmayabilir fakat çift kişilik yataklarda yatağı kullanan birey iki kişi olduğu için yatağın iki tarafından da erişimi olmalıdır.

Önemli diğer husus; yatağın baş kısmı pencere tarafına gelmemelidir. Günün ilk doğan güneş ışıkları pencereye vurduğundan uyku kalitenizin düşmesi olası bir durumdur. Pencereyi açık bıraktığınızda kafanızı çarpabilirsiniz ve buda ciddi yaralanmalara neden olabilir. Değinilmesi gereken bir husus ise başucunuzdaki masa ile yatak hizasının aynı seviyede olmasıdır. Bunun sebebi birey uyandığında başucundaki masadan bir eşya alma istediği zaman kolay almalıdır ne çok yüksek ya da çok alçak olmamalıdır.

 Duvar Kaplamaları

Duvar Kaplamaları            Yatak odalarında kumaş panel, desenli duvar kâğıdı, taş kaplama gibi bir uygulama yapılmak istenirse odaya girdiğinizde en büyük göze çarpan kısma yapmanız lazım, bu kısımda yatak başını dayadığınız duvar olmalıdır. Başka bir odak noktasına yapmanız odanın nizam açısını bozabilir.

Eğer uygulama yapılmak istenen malzeme duvar kâğıdı ise yoğun desenli bir model ise odanın her duvarına uygulanması odanın daha boğucu bir hal almasına neden olacaktır, dolayısıyla tek bir duvara uygulama yapılası odanın atmosferi açısından daha muntazam olacaktır.

 Aydınlatma

Aydınlatma           Yatak odasında aydınlatma rengi tercih edilirken beyaz ve sarı ışık olduğunu baz alırsak; yapılan çeşitli araştırmalarda beyaz ışığın bedende uykuyu kaçıran hormonları ürettiği tespit edilmiştir. Yatak odasını aydınlatmada sarı ışık kullanmamız uyku verimi bakımından daha sağlıklı olacaktır. Odanın ferah görünmesini istiyorsanız yüksek wattlı sarı ışıklar tercih edebilirsiniz.

Yatak odasında çalışmayı veya kitap okumayı seviyorsanız, başucunda ayarlanabilir bir aydınlatma kullanabilirsiniz. Perdeleriniz istediğiniz zaman odayı güneş ışıklarından karanlık konuma getirilebilir cinsten olmalıdır.