Ülkemizde Araç Satışı Hangi Yıllarda Artış Göstermiştir?

2006 – 2013 yılları arasında ülkemizde araç satışları diğer yıllara göre daha fazla artış göstermiştir. Araç satış hızı ve miktarı ülkenin refah düzeyine ve dönemin istikrar durumuna göre değişir. 2002-2005 yılları arası satış hızında ciddi bir azalma olsa da, 2006 yılında diğer yıllara nazaran artış hızı 1.2 kat artarak kendini göstermiştir.

Ülkemizde Araç Satışı

Araç satışında birçok alt başlık vardır. Bu başlıklar çeşitli özelliklere göre birbirinden ayrılır. Ulaşım araçları 4 gruba ayrılır. Bunların ilki kara ulaşım araçlarıdır. Ulaşım araçlarının ikinci grubu ise demir ulaşım araçlarıdır. Ulaşım araçları kategorisinin üçüncü grubu ise hava ulaşım araçlarıdır. Dördüncü ve son grup ise deniz ulaşım araçlarıdır.

Ülkemizde Araç Satışı Hangi Yıllarda Artış Göstermiştir?

4 ana başlık altında topladığımızda en çok artış kara ulaşım araçları kategorisinde meydana geliyor. 2002 yılında satılan kara ulaşım araçları sayısı 91.124 adet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu rakam sadece kara ulaşım aracı olan otomobil sayısıdır. Fakat takvimler 2012 yılını gösterdiğinde bu rakam tam 665.647 adet olmuştur. 2002 de 91.124 adet, 2012 yılında ise 665.647 adet yani tam olarak 7.3 kat artış göstermiştir. Görüldüğü üzere 2012 yılı açık ara önde bu konuda. Artış gösterme hızı nüfus miktarı ile de doğru orantılıdır. Nüfus yoğunluğunun yanında ülkenin refah düzeyi ile de otomatik olarak bağlantılıdır.

Araç satışları, sıfır ve ikinci el olmak üzere ikiye ayrılır. İkinci el piyasasında sene içinde birçok dalgalanma gelirken sıfır (yeni ) araç piyasasında uluslararası piyasa baz alınarak değişim gösterir. 2012 yılında Türkiye’de otomobil satışları mevcut potansiyelde en yüksek rakamlara ulaştı. 2017 rakamları ise 2002 ye göre bir hayli düşük.

1 thought on “Ülkemizde Araç Satışı Hangi Yıllarda Artış Göstermiştir?

    Ahmet Dalan

    (Şubat 13, 2018 - 9:56 pm)

    her yıl düzenli araç üretimi gerek ülkemizde gerekse dünya üzerinde durmaksızın üretilmektedir. Benim aklımdaki soru işareti ileride su ile yada farklı yakıt çeşitleri çıkacaksa benzinin değeri düşecek mi ? Yada ileri de ki su savaşları kaçınılmaz ise su ile yakıtla çalışan araçların değeri ne olacaktır bu konuda bilgilendirmeleri beklemekteyim.

Yorumlar kapalı.