Opel Astra Korna Sorunu

Arabaların vazgeçilmezi kornalar bazen en çok ihtiyaç duyulan dakikalarda çalışmaz. En sık görülen sorundur kornaların çalışmaması. Bu sorun birkaç sebepten dolayı kaynaklanabilir. Sorun bazen kullanımdan, bazen teknik sıkıntılardan ve birçok benzeri sorun olabilir. Arabaları değiştirmek çözüm değildir.

 KORNANIN KENDİSİNİN BOZULMASI

Kornanın kendisi bozulabilir bu durumda kornayı değiştirmeniz gerekecektir. Teknik servis çeşitli yöntemler ile kornanın bozulup bozulmadığını tespit edebilir. Öncelikle bağlantı ve soketleri kontrol edilir. Onlarda sorun yoksa kornanın üzerinde bir vida olacak üzerinde silikon olacaktır büyük ihtimalle onu sıkarak ve gevşeterek ayar yapabilirsiniz bu şekil de korna sesi düzelebilir.

Opel Astra Korna Sorunu

 KORNANIN BAĞLANTI NOKTASINDA OLUŞAN KİR VEYA PAS

Arabanın ön sol tarafında hafif tamponun içinde bulunan kornanın içi zamanla kir veya pas dolabilir. Bundan dolayı soketler paslanabilir. Bu soketleri temizleyerek kir ve pastan kaynaklanan sorun çözümlenebilir.

 DİREKSİYON SİMİDİNDEN KAYNAKLANAN ARIZA

Direksiyondaki kablonun kopması ile meydana gelen arızadır bu arızanın boyutu ve tamiri biraz geniş çaplıdır. Göbekte bulunan sistemin değişmesi gereklidir. Masrafı 250 Türk lirası olsa da daha kısa bir yöntemle çözebilir lehim yapabilirsiniz. Çok uzun vadeli çözüm olmamakla beraber denemekle bir sorun yaşanmaz. Görüldüğü üzere Opel Astra korna sorunu çok çeşitli sebeplere dayanmaktadır. Arabanızı değiştirmek çözüm değildir bu sorun kullanmaya da bağlıdır. Türkiye’nin dört bir yanından Opel teknik servislerinden teknik destek alınabilir, uzman kişiler tarafından incelemeler yapılıp kontroller sağlandıktan sonra korna normal şekilde çalışmaya devam edebilir.

Kornanın çalışmamasının ve Opel Astra araçlarında görülen diğer bir sebep ise kornaya bastığınızda müzik ses sisteminin korna yerine çalmasıdır. Bu sorun comden kaynaklı olabilir ki bu sorun çok uzun sürmeyecektir. Çünkü comler tarihe karışıyor ve yeni modüller çıkmaya başlıyor. Almanya, Belçika, Britanya, Brezilya, Güney Afrika, Polonya ve Ukrayna’da üretim yapan Opel Astra diğer parçalarında montajlarını da yapmaktadır.

1 thought on “Opel Astra Korna Sorunu

    Yaşar Yıldız

    (Eylül 15, 2017 - 1:28 pm)

    2014 model astra kullnıyorum hiç bir sorun da yok, benden önceki sahibi de kornadan yana hiç bahsetmedi acaba nasıl bir hastalık bilemedim

Yorumlar kapalı.