Bölgeye Göre Hayvanlar Kaça Ayrılır?

Hayvanlar şüphesiz ki dünyamızda bulunan canlılardır yani dünyamızda yaşayan insanlardan farklı özelliklere, duyulara ve güçlere sahip yaşam formlarıdır. Hayvanlar bulundukları bölge gibi birçok faktöründe içinde bulunmasıyla birbirleri arasındaki yaşam alanları farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak bir balık karada yaşayamazken aynı şekilde bir kedi de suda yaşayamaz. Hayvanlar kendi yaşamlarını devam ettirebilmek için kendilerine en uygun yaşam yerlerini tercih ederler ve bu sayede daha sağlıklı bir yaşam ve hızlı üreme imkanı elde ederler.

Bölgeye Göre Hayvanlar Kaça Ayrılır?

Hayvanların yaşam alanları bu canlıları yaşadıkları yerlere göre bölgeden bölgeye ayırmakta önemli bir rol üstlenir. Bu hayvanlardan bazıları kurumuş bölgelerde, bazıları ıslak hafif nem olan yerlerde yaşarlar. Bunların yanı sıra deniz gibi dere ve göl gibi sularda yaşayan ve hayatlarını burada sürdüren canlılar da mevcuttur bu hayvanlara su hayvanları denir. Bazı hayvanların ise hem suda hem karada yaşadığı bilinmektedir.

 Bölgeye göre hayvanlar kaça ayrılır?

Bölgeye göre hayvanlar genel olarak dört başlık altında incelenebilir.

 1- Karada yaşayan hayvanlar

Doğal yaşam yerleri kara yani toprak olan hayvanlardır. Genellikle kıllı yapılara sahiptirler bu sayede kendilerini yazın sıcağından ve kışın soğuğundan koruyabilirler. Bu hayvanlar birçok çeşide ayrılabilir. Ayı, aslan, keçi, boğa, kanguru karada yaşayan hayvanlara örnek verilebilir.

 2- Uçabilen kara hayvanları

Kanatları olan genel olarak uçabilen kara hayvanlarıdır. Böcek, sivrisinek, güvercin, martı, kartal, kelebek, karga bunlara verilebilecek örneklerden bazılarıdır. Bu hayvanların omurgalı olduğu kadar omurgası olmayanları da vardır. Böceklerin ve sineklerin omurgası yoktur onun yerine kitin adı verilen sert bir kabukları vardır.

 3- Suda ve karada yaşayabilen hayvanlar

Bu hayvanlar hayatlarının büyük bir bölümünü suda, bir diğer bölümünü ise karada geçirirler. Yani hem su, hem de kara hayvanlarıdır. Penguen ve su aygırı bunlara örnektir.

 4- Suda yaşayan hayvanlar

Hayatlarının hemen hemen hepsini suda geçiren hayvanlardır. Doğal yaşam yerleri su olan her yerdir. Balık, yunus, balina, ıstakoz, midye suda yaşayan hayvanlara örnek verilebilir.

1 thought on “Bölgeye Göre Hayvanlar Kaça Ayrılır?

    Volkan Demir

    (Eylül 1, 2017 - 7:04 pm)

    ülkemizde ki hayvan türleri ve nesli tükenmekte olan hayvan türleri hakkında ödev arıyorum yardımcı olur musunuz lütfennn ?

Yorumlar kapalı.