Bitcoin Ve Ethereum Nedir? Bitcoin Ethereum Hakkında Bilgiler

Bitcoin (BTC) Nedir?

Gerçekte sanki hiç olmamış fakat yine de kendisinden oldukça söz ettiren ve bir tür sanal para olan Bitcoin, dijital platformda oluşan para transferidir. Gelecek için iyi yönde ilerleyen Bitcoin şuan için yasalar tarafından desteklenmemektedir. Çünkü bitcoinin herhangi resmi bir kuruluşu olmadığı gibi, bunun yanında kendisine ait bankası da gözükmemektedir. Dijital ortamda bu sanal paralar var fakat bu paraların bir sahibi de yoktur. Bitcoin ethereum ikinci bir versiyon olarak gözükmektedir. İleride bitcoinin yerini alabilecek gözüyle bakılan ethereum da bir kripto paradır.

Ethereum (ETC) Nedir?

İlk kez bir konferansta (Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı) gerçekleşen, ve bu konferansın kurucusu olan Vitalik Buterin, ethereumun tanıtımını yapmıştır. Tanıtımı yaptıktan sonra kendisinin bile beklemediği bu yoğun ilgi sonucunda ethereum artık bitcoinin birer “altcoin” olarak görüldüğü kanısına varmıştır. Bu altcoin bir çeşit yenilik içeren, daha teknolojik ve herkes tarafından kolayca benimsenen bir kripto para olmuştur. Ethereumu açıklamak gerekirse, bu bir tür projedir. merkezi güç kaynağı ETH yani ethereum, gücünü kripto işletme sisteminden almaktadır.

Bitcoin de bir tür blockchain sisteminden yola çıktığı için Ethereum da bu mantık ile oluşturulmuştur. Bu yazılım sistemi, sadece kendine özel bir tür yazılım dili vardır ve bu sistem üzerinde de “merkezi olmayan” ibaresi yer alarak protokoller çerçevesinde geliştirilerek bu evrime olanak sağlamıştır. Bu protokollerin sağlanması ile beraber artık işletim sisteminin içerisine de yüzlerce, hatta binlerce altcoinler yaratabilecek ve çoğalabilecek olacaktır. Çoğu kişiler artık ethereumu bitcoinin ikinci versiyonu olarak tanımlamaktadır. Fakat ethereumun kurucusunun sözleri ile birlikte aslında ethereum, bitcoinin ikinci versiyonu olarak tanımlanmak ve onun yerini almaya gözü olmamaktadır.

İyi programlar yapan ve sürekli kendini geliştiren Vitalik Buterin, 2011’de bitcoin ile tanışmış ve bu kripto paraları öğrenmek için üniversite hayatını bırakıp kendini sanal para topluluklarında ki buluşmalara katılmış ve buradaki konuşulanlar ve söylenen pek çok şey ile de kendini geliştirmiştir. Bitcoin ethereum aslında birer kemiktir diyebiliriz. Nasıl ki bitcoin var olarak devam ediyorsa, ethereum da onunla birlikte geliştirilen ve bir kemiğin parçası olarak görülen yapboz diyebiliriz.