Uykusuzluk Yatak Odası Dekorasyonu İle Düzelebilir Mi?

Globalleşen dünyamızda uykusuzluk yatak problemi çoğu insan tarafından yaşanan ve insanların yaşam kalitesini etkileyen sebeplerin başında gelmektedir. Bilindiği üzere bunun birçok etkisi vardır. İnsanların yeme içme ve beslenme tarzından tutun da içki – sigara kullanımına kadar; stresli yaşamdan, yaşadığımız çevreye kadar birçok etken söz konusu olabilmektedir. Hatta trafikte araç kullanırken gün içerisinde duyduğumuz korna sesleri dahi yüzde olarak bu probleme olumsuz katkıda bulunmaktadır.

 PEKİ, ÇÖZÜM NE OLABİLİR?

Uykusuzluk Yatak Odası Dekorasyonu İle Düzelebilir Mi?Uykusuzluk yaşama belirtileri hat safhaya çıktığında elbette ki bunun çözümü tıbbi destek almaktır. Fakat bu boyuta gelmeden önce tedbir olarak sizlerin de yapabileceğiniz bir takım şeyler var. Bunların en başında da yatak odasında yapabileceğiniz küçük ama etkili bir takım değişiklikler.

Mesela yatak odasında kullandığınız eşyaların sade olması ruh sağlığınız açısından da uyku öncesi beyne gönderilen ileti açısından da önemlidir. Ne kadar az eşya o kadar çok mutluluk formülü olarak nitelendirdiğimiz bu yöntem sizi oldukça rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra bilimsel araştırmalar göstermektedir ki uyku esnasında ortamın karanlık olması çok önemlidir. Az ışık alan karanlık bir ortamda uyumak büyüme ve gelişme hormonları salınımı adına da oldukça önemlidir.

Dünyaca ünlü futbolcularımızdan olan Arda Turan’ın bir röportajında İspanya’da kaldığı evde yatak odasında kullandığı perdenin siyah renkte olduğu ve bunu bilerek seçtiğini söylediği yukarıda belirttiğimiz sebepleri de gerekçe olarak gösterdiği bilinmektedir. Fakat ülkemizde özellikle çocuk odalarında yapılan en büyük hatalardan birisi gece lambası kullanmaktır. Buna gerekçe olarak çocukların gece korkmaması gerektiği gösterilse de bu konu doğru bilinen yanlışlar arasında yer almaktadır.

 RENKLERİN ÖNEMİ

Bilindiği üzere kırmızı renk insana hareketlilik, kahverengi ise dinginlik ve sadelik katmaktadır. Bundan dolayı yatak odasında kırmızı ve tonları yerine kahverengi ağırlıklı bir dekorasyon kullanmak da bir nebze olsun uykusuzluk problemine çözüm olabilecektir.

1 thought on “Uykusuzluk Yatak Odası Dekorasyonu İle Düzelebilir Mi?

    Ayşe Konur

    (Şubat 21, 2018 - 8:58 pm)

    uyuduğunuz dinlendiğiniz oda bence çok önemli. Odanın al benisi yada zevklerinize uygun olması gerek ki huzurlu bir uykuyu alabilelim benim görüşüm bu. Uzmanlar veya diğer arkadaşların düşünceleri nelerdir. bilemeyiz.

Yorumlar kapalı.