Neden Her Şey Elektronik Oluyor?

Küreselleşmenin etkisiyle karşı konulmaz bir şekilde teknolojik imkanlarda artmaktadır. Küreselleşen bu dünyada insanların da zamanla talep ettiği şeyler farklılaşmıştır. Gelişen teknolojide her şeyin elektronikleşmesi kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Elektronik aletlerin zamanla hayatımızda yer almaya başlaması ise 2000’li yılların başları olarak gösterilebilir. Evimize çoktan girmiş televizyonların, radyoların yanı sıra bilgisayarlar ve yaygınlaşmış her türlü ev aletinin elektronik hali kapımıza kadar gelmiştir.

Bu kadar kolaylık da insanları cezbetmişken ve talep de varken tüm normal aletlerin elektronik halde olan versiyonları çıkartılmış ve her elektronik aletin yeni versiyonları hızla piyasaya sürülmüştür. Elektronikleşmenin sebebi artan talep olarak gösterilebilirken bir diğer sebep ülkelerin birbirine teknolojik alanda ayak uydurmak istemesi de bu sebeplerden biri olarak sayılabilir. Teknolojisi gelişen ülkelerin elinde büyük bir avantaj olarak sayılabilen elektronikleşme, diğer ülkeler içinde zaman zaman tehdit oluşturabilir. Bu yüzden diğer ülkelerin de rekabet amacıyla elektronikleşmesi ve kendi ülke sınırları içerisinde bir teknoloji pazarı oluşturması gerekmektedir. Zamanla elektronik pazar yalnızca ülke içerisinde değil ülkeler arasında hızlı akımlar oluşturmuştur. Bir teknoloji devi olan Apple bu ithal pazarlar arasında en büyük payı olan markalardandır. İthal edilen markaların fiyatları katlanarak artsa da talep hiçbir zaman azalmamıştır. Bu da elektronikleşmenin hızla artmasını destekler.

 ELEKTRONİK ALETLER

Elektronikleşmeyle birlikte elektronik aletler de baş ucumuzda yerini almıştır. Zamanla meyve suyu sıkacağından tutun elektronik kitaplara kadar bir çok ürün aralığına sahip olan elektronik aletlerin yerini uzunca bir süre başka bir şeye kaptırmayacağı çoğu kesimce kabul görmüştür. Elektronikleşmenin iki temel sebebinden söz edilebilir. Bu nedenlerden birincisi elektronik ürünlere artan talep, ikinci neden ise teknolojik alanda ülkeler arası rekabettir. Günümüz dünyasında elektronikleşme kaçınılmazdır.